Proč je dobré s dětmi číst naučné knihy

Dívka čte knihu

Naučné knihy pro děti mají velký vliv na utváření představ o světě. Děti se dozvídají prostřednictvím atraktivních obrázků o skutečnostech a faktech, které patří k základnímu vzdělání. Vzbuzují v dětech zvědavost a touhu po poznání něčeho nového. Díky nim zjistí, proč kočka vidí lépe v noci, jaká je teplota na Marsu nebo jak se žilo v Čechách před 100 lety.


Informativní naučné knihy se zaměřují na konkrétní téma, které vysvětlují a rozvíjí. Jsou vhodné pro děti a mládež ve školním věku, stejně jako pro předškoláky a nejmenší „čtenáře“. Obsahují malé množství textu, které se dětem dobře čte, a obrázky, které zaujmou a pomáhají k lepšímu zapamatování. Součástí mohou být také doplňující úkoly a příklady.


Děti se rády ptají


Jak děti rostou, začínají mít stále víc a víc otázek. Nejdříve o zvířatech: Jak se rodí? Kde žijí? Co jedí? Čeho se bojí? Má mravenec kamarády? Kolik zubů má žralok? A mnoho dalších všetečných otázek, na které jim nejlépe odpoví kniha. Mezi takové knihy patří, například Ohrožená zvířata aneb Jak jim můžeme pomociZáludné otázky všetečky Máji či Vezmi mě domů.

Děti čtou naučné knihy


Starší děti pak přichází s mnohem sofistikovanějšími dotazy, na které často ani dospělý nedokáže najít hned odpověď. Tady je také nejlepším pomocníkem vzdělávací kniha, která odpovědi přinese. Řekne jim, jak dlouho trvá cesta na jinou planetu, jak fungují různé přístroje, kde ležela Mezopotámie atd. Zajímavé jsou například knihy S Komenským do komiksu, Po stopách baroka v Čechách či Kdo vymyslel internet.


Naučné knihy se dají číst v každém věku. Odpovědi v nich najdeme i na otázky, které by dospělého nikdy nenapadly. Čtením naučných knih jsou děti otevřenější k učení a dokážou lépe porozumět dalším souvislostem. Čím víc takových knih si přečtou, tím větší náskok budou mít před dětmi, které je nečtou.

Vložte svůj komentář
Filtry
Sort
display