Doprava zdarma  Při objednávce nad 2 000 Kč doprava zdarma.

Jógu zvládnou cvičit i rodiče s dětmi

Někteří rodiče sami jógu cvičí v kurzech nebo jako samouci v domácích podmínkách. Mohou rodiče jógové cvičení realizovat i doma, se svými dětmi, když sami nejsou pedagogy nebo cvičiteli? Ano, mohou.

Rodiče nepotřebují žádný speciální kurz, úplně stačí, když si pro začátek pořídí jako metodickou podporu vhodnou literaturu. Vhodné jsou jógové karty, pohádky, CD s písničkami či metodická literatura věnující se józe pro děti, ze které lze čerpat nápady a inspiraci pro domácí cvičení jógy s dětmi. Odborníci dokonce doporučují, aby nejmenší děti začínaly seznámení s jógovým cvičením právě doma, za vedení a podpory svých rodičů. Rodiče jsou pro děti těmi, ke kterým mají blízko, se kterými prožívají chvíle pohody, jistoty a bezpečí.

Jógové cvičení vyžaduje pozitivní naladění a pohodovou atmosféru. Rodiče by měli vybírat jógové cviky, které nejsou extrémně náročné a volit takové pozice, které děti fyzicky zvládnou provést. Rodiče vždy musí brát v úvahu věk, individuální schopnosti dětí, ale také vycházet při cvičení jógy z jejich zájmu, naladění. Stejně jako učitelé či cvičitelé, by se také rodiče měli řídit základními doporučeními pro cvičení jógy. Skvělým poradcem jim jsou metodické materiály ve formě jógových karet nebo metodik s nákresy či ilustracemi jednotlivých cviků a pozic, které jsou názorné a motivující.

Co pro cvičení jógy s dětmi potřebujete?

Jediné, co pro cvičení jógy rodiče potřebují je, aby dítě mělo pohodlné oblečení. Doporučená je také izolační podložka, hodí se tzv. karimatka. Stejné potřeby se hodí i rodičům. Jógové cvičení s dětmi výborně zpestří různé doplňky a pomůcky. Kde pomůcky vzít? Dechové pomůcky lze snadno vyrobit doma. Hodí se peříčka, míčky z papíru, lehoučké pomůcky z polystyrénu. Pro cvičení klenby nohy využijí rodiče s dětmi různé míčky či válečky podporující klenbu nohy a její správný tvar. Další pomůcky, kterých lze pro cvičení jógy s dětmi využít více, mohou dítěti rodiče pořídit formou nákupu později, až si ověří, že společné cvičení jógy doma se stane pravidlem. Pro realizaci jógy v domácích podmínkách nejsou pomůcky ale vůbec nutné.

Děti mají velmi rády jógové karty s příběhy, jógové obrázky či písničky. Právě tyto pomůcky děti namotivují a přinesou do cvičení ještě větší radost. Pro rodiče se jógové karty stanou metodickou podporou a pomůckou pro realizaci jógového domácího cvičení. Důležité vedle motivace je děti také chválit za jejich cvičení a dát najevo nadšení a radost, že cvičíme společně, ve dvojici rodič a dítě. Cvičení jógy se tak stává krásně strávenou chvílí rodiče s dítětem.

Jóga pomáhá dětem s rozvojem

Cvičení jógy dětem přináší nejen radost ze samotného cvičení, rozvoj koncentrace či fantazie, ale dochází k protažení a posílení celého těla. Děti se současně učí odstraňovat špatné dechové návyky a zlepšovat držení těla. A totéž si připomenou i jejich rodiče, kteří s nimi doma jógu cvičí.

Bc. Dita Dvořáková

Vložte svůj komentář