Doprava zdarma  Při objednávce nad 3 500 Kč doprava zdarma.

Rozvíjíme kreativitu dětí s prstovými barvami

Děti jsou často zahlceny hračkami všeho druhu, a proto hledáme další možnosti, jak je nejen potěšit, ale zároveň je nenásilnou a zábavnou formou podporovat v jejich rozvoji. Jako rodiče jsme nadšeni z každého nového objevu, učení se dovednostem a projevu kreativity našeho dítěte. Kolem druhých narozenin proto začínáme vyhledávat různé puzzle a skládanky a přemýšlíme, zda už je čas na první výtvarné pokusy a tvoření staršího dítěte.

 

Ideální volbou pro tvoření s malými dětmi jsou prstové barvy. Při výběru dbáme na to, aby byly barvy netoxické a pratelné. Musíme se obrnit trpělivostí, je totiž pravděpodobné, že dítě při tvoření umaže nejen sebe a své oblečení, ale také stůl, židličku a jiné vybavení ve svém okolí.

 

Zpočátku nabídneme dítěti jen jednu barvu, další barvy přidáváme postupně.

 malované obrázky prstíky

Jak na tvoření? 

Přiměřené množství prstové barvy připravíme do nízké mističky. Pokud je barva hustá, mírně ji zředíme vodou, ale barva nesmí být tekutá, je vhodné, aby měla krémovou konzistenci. Pak již necháme dítě, aby barvu prozkoumalo svými prstíky. Ukážeme mu, jak může obarvené prstíky otírat o papír a tím vytvářet různé čáry a otisky na papíru. Pokud je to dítěti příjemné, natřeme mu celou dlaň barvou a otiskáváme ji společně na papír.

 

Nač je vhodné barvu otiskovat?

Volíme kreslící karton velkého rozměru – A3 a více, vhodný je i pevný balicí papír (celý arch).

Postupně ukážeme dítěti další možnosti, jak si s barvami hrát. Pomocí prstíků lze vytvořit mnoho krásných obrázků. Například každý otisk dětského prstíku může představovat ptáčka, pokud mu dospělý fixem přikreslí zobáček a nožičky.

 

Do barvy lze také namočit různé omyvatelné předměty a hračky, které máme doma, například použijeme autíčko a necháme dítě, aby s ním jezdilo v barvě a následně po papíře. Dítě sleduje barevné stopy, které autíčko vytvoří na papíru.

 

Děti velmi rády míchají barvy navzájem a výslednou barvu roztírají prstíky, štetcem nebo jiným předmětem po papíře.

 

Molitanovou houbičkou (novou, nepoužitou od nádobí), korkovým špuntem, plastovou kostkou a dalšími vhodnými předměty lze na papír vytvářet různé otisky. Využít zkusíme také tiskátka, válečky a kreativní sady určené přímo k tvoření.

 prstové malování prstové malování

Když dítě dlouho tvořit nevydrží, nebuďte z toho smutní!

Mladším dětem vyhovuje, pokud si s barvami mohou "jen" hrát. Nevydrží totiž u činnosti příliš dlouho (je to velmi individuální, každé dítě je jiné) a často je pro ně následné mytí rukou a odtékání barvy do výlevky stejně zábavné jako předchozí tvoření.

 

Někdy se může stát, že si naplánujeme společné tvoření konkrétního výtvoru, ale dítě po chvilce odběhne, popřípadě chce barvy pouze roztírat a z našeho pohledu dělat nepořádek. Dospělý poté výtvor dokončuje sám, často frustrován z toho, že s ním dítě tvořit nechce. To je však zbytečná obava.

 

Pokud necháme dítě "tvořit" podle svého a s radostí, budeme svědky vývoje jeho kreativity a odvahy zkoumat a vytvářet nové věci. Připravme se pak na abstraktní umělecká díla všemožných barev a tvarů a rozzářená dětská očka, až budeme společně tyto první dětské výtvory připevňovat magnety na ledničku.

 

Napsala: Bc. Martina Řehořovská

Vložte svůj komentář