Doprava zdarma  Při objednávce nad 2 000 Kč doprava zdarma.

Nový zpěvník autorů kroměřížské pedagogické školy aneb jakou píseň dětem vybrat

Vybrat pro děti vhodnou písničku, naučit se k ní instrumentální nebo pohybový doprovod a objevovat kouzlo všedního i svátečního muzicírování. To pro učitele na mnoha typech škol nabízí nový zpěvník autorských písní pro nejmladší zpěváčky, který vznikl jako reakce na pandemií uzavřené školy a umlčené hodiny hudební výchovy.


Děti by měly zpívat ve škole písničky, které jsou jim blízké jak tematicky, tak hudebním jazykem a textovou vytříbeností. Mnohdy jsme v praxi svědky sice popularizační tendence jednotlivých učitelů, ale je to pouze jejich nevhodná vkusová preference. A tu nutí dětem od útlého věku. Pokud se na pěveckých činnostech mají naučit rozvíjet svůj zpěvní hlas, musí hudebnímu i textovému materiálu dobře porozumět. Cesta k rozvoji hudebnosti je pak nasnadě.


Autorem zpěvníku je pedagog VOŠPS a SPgŠ Kroměříž, ZUŠ Zdounky a ZUŠ Kroměříž Mgr. Jiří Jablunka. Ten v době lockdownu v loňském školním roce pro děti a jejich rodiče z kroužku Hudbánky připravoval videa s vlastním synem namísto běžných lekcí. Začaly tak postupně vznikat písně, které rovnou ověřoval během distanční výuky na žácích od individuální výuky ve hře na dechové a klávesové nástroje, tak během online hodin metodiky hudební výchovy se studenty učitelství. Tři z jeho studentek 3. ročníku – Daniela Přidalová, Michaela Suchá a Martina Zrnová – dodaly k písním nádherné ilustrace, které doplňují metodicky zpracovaná témata od podzimu k létu. V září 2021 vyšel digitální materiál jako e-book s názvem „Písničky sKORO NA celý rok“, který je k dispozici pedagogické veřejnosti na prodejních webech, na vlastním blogu autora (hvpajda.blogspot.com) jsou písně zveřejňovány v notové podobě včetně nahrávek klavírních doprovodů ke stažení.


To vše zaujalo pedagogické vydavatelství INFRA a během půl roku intenzivní spolupráce vznikla tištěná verze zpěvníku 21 autorských písní s odkazy na audio nahrávky, video-lekce a další metodické náměty. Vyzkoušené a ověřené přípravy se hodí začínajícím učitelům jako inspirace do výuky nejen hudebních činností s dětmi v MŠ, s žáky na 1. stupni ZŠ, ŠD, ZUŠ (zpěv a sbor, hra na nástroje, hudební nauka, LDO), i v zájmovém vzdělávání. Písničky sKORO NA celý rok lze objednat výhradně v e-shopu infracek.cz.


Autor: Mgr. Jiří Jablunka, VOŠPS a SPgŠ Kroměříž

Vložte svůj komentář