Doprava zdarma  Při objednávce nad 3 500 Kč doprava zdarma.

Infráčkův úkolníček - Martin na bílém koni

Když se Šimon ráno probudil, pospíchal hned, jako každé ráno, ke kalendáři, aby zjistil, jaký máme právě den. Dnešní den byl výjimečný. 11. listopad, kdy slavíme svátek svatého Martina.  Už ze školky Šimon věděl, kdo je svatý Martin. Jeho mladší sestra Gábinka vůbec netušila, co se děje, když ráno doma pobíhal a křičel: „Dneska má svátek svatý Martin, už bude sněžit, budeme stavět sněhuláky, hurááááááááááááá“.  Gábinka žádného kluka Martina neznala. Rychle pospíchala za maminkou, aby se zeptala, kdo má dneska svátek a co je tak na tom Martinovi výjimečného. Maminka připravila pro děti snídani, usedla s nimi ke stolu a začala vyprávět příběh o Svatém Martinovi.

Před mnoha a mnoha lety žil chlapec, kterému všichni říkali Martin. Ve svých 15 letech se stal vojákem. Jednou se voják Martin vydal na kontrolu vojenských hlídek. Bylo chladno, zima. U městské brány potkal Martin žebráka, který prosil o almužnu. Martin u sebe neměl žádné peníze ani jídlo, ale vzal svůj červený plášť a mečem plášť rozpůlil. Polovinu pláště daroval chudému muži, aby ho zachránil před umrznutím. Následující noci se Martinovi ve snu zjevil Ježíš Kristus zahalený do poloviny jeho pláště, vřele mu poděkoval za to, že je hodný člověk a radil mu, aby pomáhal druhým lidem. Po probuzení už Martin nechtěl být vojákem, ale chtěl pomáhat lidem, kteří to opravdu potřebovali. Lidé se Martina rozhodli zvolit biskupem, za jeho dobrotu a obětavost. Martin, měl ale povahu skromného člověka a nechtěl tak velkou poctu a hodnost přijmout.  Schoval se mezi husy, aby ho lidé nenašli. Husy ho nakonec svým kejháním prozradily, a proto se Martin opravdu stal biskupem. Na svátek Martina si lidé jeho dobré skutky pravidelně připomínají. Zvykem je péct svatomartinskou husu, ale také svatomartinské rohlíčky, které svým tvarem připomínají koňské podkovy. 11. listopadu klapají koňské podkovy venku všude kolem nás, proto se říká, že „Martin přijíždí na bílém koni“, a to znamená, že na svátek Svatého Martina už venku může padat sníh.

Maminka příběh dovyprávěla a usmála se na děti: „Šimonku, Gábinko, půjdeme se podívat ven, jestli náhodou už nenajdeme zem pokrytou bílou sněhovou peřinou.“

I když venku zatím nesněžilo, děti si odpoledne s maminkou upekly celý plech martinských rohlíčků. Druhý den jich několik přinesl Šimon na ochutnání i ostatním dětem. To byla dobrota!

Úkoly pro děti: 

1. Tvoření ze slaného těsta - potřebujeme 2 hrnky sladké mouky, 1 hrnek soli, ¾ hrnku studené vody.

Postup: Smícháme všechny suroviny, aby hmota nelepila. Modelujeme svatomartinské rohlíčky, podkovičky, sněhové vločky. Hotové výtvory ze slaného těsta necháme na vzduchu volně uschnout, po uschnutí výtvory ztvrdnou. Následně je lze pomalovat akrylovými barvami nebo fixy na keramiku či různé hmoty a povrchy.

2. Najdi rozdíly - prohlédni si oba obrázky a najdi 7 rozdílů.

3. Grafomotorika - dokresli tužkou, jak koník kluše a cválá. Každou cestu tužkou obtáhni alespoň 5x.

4. Dokreslovačka - dokresli druhou polovinu sněhové vločky. Celou sněhovou vločku obtáhni modrou barvou.

Ke stažení pro tisk zde: https://bit.ly/3UlT00l