Doprava zdarma  Při objednávce nad 3 500 Kč doprava zdarma.

Infráčkův úkolníček - Štědrý den

V adventním kalendáři si škrtneme další den. Není to obyčejný den jako každý jiný, ale je to dlouho očekávaný 24. prosinec.

Šimon s Gábinkou jsou dva sourozenci, kteří chodí do mateřské školy. Oba dva mají moc rádi Vánoce. A dnešní ráno je obzvláště výjimečné, je přece Štědrý den! Po probuzení Šimon s Gábinkou přiběhli do obývacího pokoje, kde se jim rozsvítili jiskřičky v očích, když uviděli, že v pokoji už stojí ozdobený vánoční stromeček. Z kuchyně se linula vůně, čerstvé upečené vánočky k snídani. Maminka s tatínkem dětem připravili k snídani vánočku a teplé kakao. Všichni výjimečně k snídani usedli do obývacího pokoje. Při snídani poslouchali vánoční pohádku. Takovou sváteční snídani můžeme zažít jen na Štědrý den.

A jak to bude dnes s obědem? Říká se, že kdo vydrží bez jídla až do večeře, uvidí zlaté prasátko. Jenže Šimona a Gábinku čeká delší cesta do lesa, a tak si k obědu společně dají jen krupičnou kaši se strouhaným parníkem. Důležité je, aby se do večera nejedlo maso. Než maminka začne připravovat štědrovečerní večeři, půjde celá rodina do lesa. Proč? Nadělovat na Vánoce zvířátkům. Tatínek s maminkou vzali s sebou do lesa jablka a mrkev, aby je mohli dát do krmelce pro zvířátka. Než odešli z domu, zavřeli pečlivě dveře obývacího pokoje, aby ježíšek měl čas a klid na nadělování dárků. Gábinka pod stromeček položila obrázek pro Ježíška. Určitě si alespoň malý dárek také zaslouží. Při vycházce se Šimon s Gábinkou radovali ze sněhu, postavili malého sněhuláka, koulovali se. Všichni si užívali jeden druhého, a byli moc rádi, že jsou všichni spolu. U krmelce předali všechny dárky pro zvířátka a po lesní cestě pocukrované sněhem pospíchali domů. Venku už se šeřilo a mráz jim přičaroval červené nosy.

Po příchodu domů se maminka pustila do přípravy večeře. Děti s tatínkem prostřely slavnostně stůl. Tatínek na stůl položil vánoční ubrus, do svícnu vložil svíčky a přinesl sváteční nádobí a příbory. Gábinka skládala ubrousky, Šimon leštil utěrkou příbory. Nakonec se všichni sešli v kuchyni u nádobí. Když bylo hotovo, oblékli děti i dospělí do svátečního oblečení. Maminka už nese na stůl. Tatínek zapálil všechny svíčky na adventním věnci. A než se pustili do sváteční společné večeře, táta každému pod talíř dal šupinku z kapra. Maminka každému na jeho místo u stolu na talířek nachystala pěkné červené jablko.

Společně usedli ke stolu, tatínek pozvedl sklenici a řekl, co se celé rodině povedlo za celý rok a co by si přál, aby se jim podařilo další rok. Všichni se shodli, že si přejí konečně dostavět domeček a přestěhovat se do něj. Každý na talířku rozkrojil své jablíčko, aby v něm našel hvězdičku. Kouzlo se podařilo! V každém jablíčku se objevila krásná hvězdička z jadřinců, která přináší zdraví, radost a štěstí. Maminka všem na talíř nalila rybí polévku. Všichni si popřáli dobrou chuť a těšili se na druhé jídlo. Jako hlavní jídlo se podával řízek z kapra s bramborovým salátem. Gábinka a Šimon ochutnali z kapřího řízku jen kousek, trochu se obávali kostí, a tak jim maminka připravila ještě kuřecí řízek. Po večeři uklidili ze stolu a umyli nádobí. Teď byl čas na ochutnání jablíčka s hvězdičkou. A kousek místa v bříšku zbylo Gábince a Šimonovi i na pár kousků cukroví. Děti netrpělivě čekaly, jestli je Ježíšek zavolá svým kouzelným zvonečkem. Natahovaly nedočkavě uši a najednou se ozvalo krásné cinkání. Šimon i Gábinka radostně vyskočili a pospíchali do obývacího pokoje. U stromečku s napětím obhlíželi krásně zabalené dárky. Za chvíli už tatínek dárky rozděloval podle jmen na jmenovkách. Ježíšek nezapomněl na nikoho. A v tom největším balíčku byl dárek pro všechny. Krásná velká rohožka před dveře nového domečku, kam se možná na jaře už všichni přestěhují. To byl krásný Štědrý den! Ježíšek na nikoho nezapomněl a všichni mohli být spolu a bylo jim moc dobře.

Úkoly pro děti:

1. Poznej symboly Vánoc - Najdi v řádku stejný obrázek a zakroužkuj jej. Všechny obrázky vymaluj pastelkami a vytleskej slabiky. Kolik slabik mají jednotlivá slova?

2. Dokreslovačka - Jablíčko dokreslete červenou pastelkou podle vzoru. Stromeček obtáhněte zelenou pastelkou a dokreslete druhou půlku. Na stromeček můžete namalovat i ozdoby.

3. Grafomotorické cvičení - Obkreslete několikrát tužkou cestičku naznačenou ke krmelci.

Ke stažení pro tisk zde: https://bit.ly/3veWS8B

Vložte svůj komentář